Adoptuj niuńka i pomóż ratować gepardy

Interpol szacuje zyski z nielegalnego międzynarodowego obrotu egzotycznymi gatunkami zwierząt na 10 -20 mld dolarów rocznie. Jest to czwarty najbardziej lukratywny czarny rynek na świecie po narkotykach, przemycie ludzi i broni.

Gepardy zabijane są ze względu na skórę, z której robi się ubrania i buty (te drugie bardzo popularne są m.in. w Sudanie), a także kości i części ciała, które wykorzystywane są w medycynie tradycyjnej oraz przy odprawianiu rytuałów.

Rozwija się także niechlubna gałąź gospodarki jaką jest tzw. „Trophy hunting”, czyli zabijanie dla trofeów. Dozwolone jest to w Namibii, Botswanie czy Zimbabwe. W ciągu roku ginie w ten sposób ok. 200 gepardów:(

Na świecie pozostało niespełna 10 tysięcy tych zwierząt. Dlatego niezbędne jest odbudowanie ich populacji, inaczej wkrótce wyginą. Zajmuje się tym między innymi położony w Bloemfontein w RPA Cheetah Experience. Gepardy urodzone w tym ośrodku są zarejestrowane w międzynarodowej księdze stadnej.

Wiele osób pyta mnie jak można pomóc dzikim zwierzętom. Sposobów jest wiele: wolontariat w ośrodku zajmującym się dzikimi zwierzętami, dotacja dla takiego ośrodka albo adopcja zwierzęcia. Chciałabym Was namówić do tego trzeciego. Adoptując geparda np. w Cheetah Experience dostaniecie certyfikat i koszulkę. Wasze pieniądze zostaną przeznaczone na jedzenie dla zwierząt, lekarstwa, rachunki u weterynarza, opiekę nad zwierzętami itd.

Geparda można adoptować płacąc jednorazowo 1000 ZAR, czyli ok. 287 zł lub płacąc miesięcznie od 29 do115zł.

Szczegóły znajdziecie na: http://www.cheetahexperience.com/contribute/adopt-animal.php

Do adopcji są m.in.

Niezwykła Bibi, która urodziła się z kikutem zamiast ogona, dlatego nie przetrwałaby na wolności:

 

Niesamowita Faith, która po tym jak zachorowała na zapalenie opon mózgowych, straciła koordynację ruchową, co za tym idzie jest niezdolna do polowania. 

Najmilsza gepardzica na świecie – Eden, która na wolności nie miałaby szans nawet przyjść na świat. 

Patronem medialnym projektu jest  National Geographic Traveler. 

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.