Jeden z najmniej znanych drapieżników

Mały łepek, długie ciało i krótkie nogi. Zza krzaków wyłonił się jasno brązowy jaguarundi. Pierwszy raz w życiu widziałam tego zwierzaka, który bardziej przypomina wydrę niż kota. Jest to jeden z najmniejszych i najmniej poznanych drapieżników.

 

Niemal na samym końcu ośrodka znajdowały się klatki koteczków, m.in. jaguarundi. Po raz pierwszy spotkałam się z tym gatunkiem zwierząt robiąc research przed wyjazdem do Criadouro Onca Pintada. Na podstawie zdjęcia, które zobaczyłam w internecie, myślałam, że to taka szaro-brązowa puma. Tymczasem kot ten jest niziutki. Ma maleńkie nóżki i waży do 9 kg. Jego długość bez ogona wynosi 65 cm, niemal tyle samo co sam ogon (61 cm). Ponieważ wyglądem bardziej przypomina wydrę niż kota nazywany jest kotem wydrzym czy szczurzym. Sierść jaguarundi może być brązowo-szara, czarna albo kasztanowa. Koty te mają małe uszy i oczy położone blisko siebie.

Mieliśmy kilka jaguarundi w ośrodku. Najbardziej polubiłam takiego, którego klatka mieściła się na rogu. Inne na ogół chowały się w swoich domkach i pchykały. Jeden, mieszkający na końcu alejki czasem wychodził pobiegać. Ten „na rogu” był najsympatyczniejszy. Na początku był zdeczko nieufny wobec mnie, ale jak zobaczył, że ciągle do nich zaglądam i miziam jego sąsiada Killera (oncilla), zaczął wychodzić jak słyszał mój głos i czasem przysuwał się do ogrodzenia, żebym go pogłaskała. Niestety tylko raz słyszałam go jak się odzywał, a szkoda, bo dorosły osobnik wydobywa z siebie aż 13 różnych odgłosów.

Po 70 dniowej ciąży na świat przychodzą od jednego do czterech małych. Ich skóra pokryta jest cętkami, które szybko znikają. Kiedy kocięta skończą 6 tygodni zaczynają jeść to, co mama. Dojrzałość seksualną osiągają pomiędzy 24 a 36 miesiącem życia. Jaguarandi mogą żyć nawet do 15 lat.

Drapieżniki te dobrze pływają i wspinają się na drzewa. Żyją w gęstych lasach i na terenach porośniętych roślinnością krzewiastą.

Patronem medialnym projektu jest National Geographic Traveler.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.