Kąpiel błotna nosorożca

Zabraliśmy Oliwię na kąpiel błotną. Ona jest taka śmieszna jak biegnie za Rachel, swoją mamą zastępczą.

O 14 mieliśmy się spotkać, żeby zabrać Oliwię na kąpiel błotną. Oliwa bawiła się akurat z Geraldem (żyrafą). Kiedy wychodziliśmy z ośrodka Oliwia podążała za nami. Potem my staliśmy z boku, a Oliwia i przy okazji biedna Rachel bawiły się w błocie.

Nosorożce mają grubą, ok. pięciocentymetrową skórę, dodatkowo pokrywają ją warstwą błotną, która stanowi ochronę przed muchami. Oliwię trzeba nauczyć tych zwyczajów, bo jak przestanie pić mleczko z butelki, to zostanie wypuszczona na wolność i zdana sama na siebie. Tak więc czasem zabieraliśmy ją, żeby wytarzała się w błotku. Oliwia chętnie wskoczyła do bajorka, potem się przekręcała na boki, chlapiąc na wszystkie strony. Jak to dziecko, nie lubi się samo bawić, więc Rachel musiała towarzyszyć jej w tych zabawach i przy okazji sama cała była upaprana w błocie. Oliwi bardzo się to podobało.

Kiedy już uznała, że wystarczy stwierdziła, że jeszcze się podrapie. Przytulała się więc do drzew i ocierała.

Oliwia jest przesłodka i mam nadzieję, że nie podzieli losu swojej mamy, która została zabita. To właśnie przez rogi, zwierzęta te są na wyginięciu i to od nich wzięła się ich nazwa. Tymczasem dookreślenie „biały” wzięło się z pomyłki w wymowie słowa afrykanerskiego „wyd” (szeroki) z „white” (biały). Nosorożce nie są białe. Czarne i białe nosorożce mają ten sam kolor skóry. Za to białe nosorożce mają szerszą górną wargę, dzięki której mogą skubać nawet niską trawę.

Afrykański biały nosorożec – jak Oliwia – ma dwa, położone jeden za drugim rogi. Zbudowane są one z włókien substancji rogowej. Róg może mieć długość nawet 0,9 m.

Kiedy obserwowałam Oliwię, zdałam sobie sprawę jak nieporęczne jest to zwierzę. Gruby tułów i krótkie nóżki sprawiały, że nie łatwo było jej ułożyć się do snu. Biedne maleństwo nie miało co zrobić z nogami. Poza tym sama nie mogła się nawet podrapać, potrzebowała do pomocy drzewa czy skały.

Nosorożce nie mają dobrego wzroku, za to mają doskonały węch. Mają też całkiem dobry słuch. Kiedy niańczyłam Oliwię obserwowałam jak porusza uszami na różne strony nasłuchując dobiegających z nich odgłosów. Ciekawe co sobie myślała, zważywszy na fakt, że nosorożce mają bardzo małe mózgi.

Nosorożce afrykańskie w porze suchej potrafią nie pić nawet przez 4-5 dni. Nosorożce białe są najbardziej uspołecznionym gatunkiem. Czarne nosorożce są samotnikami i często między sobą walczą. Podczas takich walk ginie ponad połowa osobników płci męskiej i 1/3 płci żeńskiej.

Patronem medialnym projektu jest National Geographic Traveler.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.