Karmienie dzikich hipopotamów

Kiedy wielgachny hipopotam wyszedł z wody otworzył paszczę i zakręcił cielskiem, nie byłam pewna czy to demonstracja siły, czy chce nas zaatakować.

To był super dzień, po syfiastym lunchu, Jan zabrał nas do hipopotamów. Ich nazwa wywodzi się z greckiego i oznacza „konia rzecznego”. Kiedy dojechaliśmy na miejsce, widać było tylko oczy i uszy hipopotamów, które znajdują się na wierzchu głowy, żeby zwierzęta te mogły obserwować świat, kiedy reszta ich ciała zanurzona jest w wodzie. Hipopotamy mogą spędzić pod wodą 5 minut.

Jan wysypał im żarcie tuż przy naszych samochodzie. Hipcio tata wynurzył i otworzył wielką paszczę. To niesamowite, ale szczęki tych zwierząt otwierają się nawet pod kątem 150 stopni i właśnie mieliśmy tego prywatny pokaz.

Hipcio tata powoli wynurzał się z wody. Krok w przód i coraz więcej było go widać, kolejny krok i następny. Za nim wynurzały się mama i dziecko. Ociężałym krokiem rodzina hipopotamów zbliżała się do nas. Kiedy wyszły zobaczyłam jakie są ogromne. Długość jego ciała wynosi 3,5 m, a wysokość 1,5 m. Dorosły męski osobnik waży między 1000-2000 kg, ale zdążają się i takie, co ważą 3600 kg. Najcięższy znany hipopotam ważył 4500 kilogramów.

Hipopotamy szły wprost na nas. Największy na chwilę się zatrzymał, obrócił cielskiem i pokazał nam swoją wielką paszczę. Jan i Charles nadal byli poza samochodem wysypując im żarcie. Nie byłam pewna czy hipopotam chce nas zaatakować czy to tylko demonstracja siły. Na szczęście chłopaki zdążyli wrócić do auta, zanim hipcie dotarły dosłownie pod nasze drzwi, gdzie była wysypana dla nich karma.

Z bardzo bliska mogłam obserwować ich wielkie głowy i ogromne paszcze.  Kiedy jadły zobaczyłam, że tacie hipciowi jeden ząb przechodził przez dziurkę w nosie. Siekacze hipopotama mają długość ok. 50 cm, w przypadku samca ważą ok 2,5 kg i są ostre jak brzytwa. Na wolności hipopotamy zdzierają zęby, ale ten był wychowywany przez ludzi. Obecnie znowu jest dziki.

Dziennie dorosłe hipopotamy zjadają ok. 40 kg żywności. Hipopotam ogranicza do minimum utratę energii, czyli rusza się tak mało jak to tylko możliwe. Paszczę otwiera tylko wtedy, gdy je lub ziewa.

Coś je wystraszyło i zanurzyły się w wodzie. Odjechaliśmy kawałek dalej, żeby dać im więcej przestrzeni i nawoływaliśmy. Przy okazji wolontariusze poznali nowe, polskie słowo „hipcio”:). Hipopotamy znowu wyszły na brzeg, żeby się posilić. Obsiadły je muchy i inne owady. Jednak zważywszy na fakt, że grubość ich skóry wynosi 4 cm, chyba nic nie czuły.

Hipopotamy całe dnie spędzają w wodzie, nocą wychodząc na ląd. Wszystko dlatego, że na lądzie zwierzę to traci dużo wody. Nawet kopulują w wodzie. Małe na świat przychodzi na ziemi lub w płytkiej wodzie. Noworodek waży ok. 42 kg. Po 10 dniach matka wraca do stada z małym na grzbiecie. Dziecko pije mleko matki w wodzie i na ziemi przez pierwsze 8 miesięcy życia. Niemal co drugi hipopotam umiera w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia. Niektóre żyją nawet do 40 lat, co czyni je trzecim pod względem długości życia ssakiem lądowym.

Patronem medialnym projektu jest  National Geographic Traveler. 

4 Komentarze

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.