Kleinfontein, czyli czarnym wstęp wzbroniony

RPA to najbardziej rasistowski kraj, w którym byłam. Mimo wielu przemian jakie tu zaszły nadal spotykamy miejsca, gdzie czarni nie mają wstępu. Jednym z nich jest miasteczko tylko dla białych Kleinfontein.

Założona w 1990 roku osada mieści się niedaleko Pretorii. Mieszka w niej ok. 2 tys. Afrykanerów.  Podobno wszystkie drogi oraz domy zostały wybudowane tylko przez białych pracowników. Podobno mieści się tam szkoła i bank. Mają też bezprzewodową sieć i mogą do siebie dzwonić za darmo.

U bram witają nas uzbrojeni strażnicy w mundurach rodem ze starej armii RPA. Wszystkie znaki napisane są w języku afrikaans.

Strażnicy nie chcą nas wpuścić na teren osady, po chwili narad wpuszczają nas za bramy. Już się cieszyłam, że możemy wjechać, tymczasem kazali zatrzymać się tuż za bramą i podejść do telefonu w budce, musiałam dostać zgodę na wjazd.

Długo przed przyjazdem próbowaliśmy otrzymać zgodę na wjazd do środka oraz rozmowę z rzecznikiem. Nikt nie odpowiadał na nasze maila ani telefony. Kiedy byliśmy na miejscu, nie chcieli nas wpuścić, bo nie umówiliśmy wizyty. Najwidoczniej także dziennikarze nie mają tu wstępu. Pani zastępująca rzeczniczkę wytłumaczyła mi przez telefon, że nie ma dla nas czasu. Sami też nie mogliśmy się poruszać po osiedlu, bowiem jak to określiła mieszkańcy chcą mieć prywatność i powinnam to zrozumieć. Nasuwa się pytanie czy mieszkańcy mają coś do ukrycia.

Trzech uzbrojonych strażników nie spuszczało nas z oczu ani na chwilę. Kiedy skończyłam rozmowę z rzecznik odprowadzili mnie do samochodu, który stał dwa kroki dalej i dopilnowali, żebyśmy odjechali i nie robili żadnych zdjęć.

Chciałam zrozumieć dlaczego dwie dekady po zakończeniu apartheidu buduje się takie osady, ale nikt nie chciał z nami na ten temat rozmawiać, mimo, że byłam w towarzystwie Afrykanera.

7 Komentarze

 1. Hmmm….ale jak australijczycy stosowali tę samą rasistowwska zasade wobec aborygenów to świat milczał. Tylko wszyscy czepili się RPA… JAkieś inne kryteria Młoda Damo?? Prześledź dokładnie historię Australii to dowiesz się ciekawych rzeczy o stosunku bialych do Aborygenów.

  • Hej
   Tak sie sklada, ze doskonale znam historie Autsralii i bylam tam ostatnio. Nie do konca wiem, co to ma wspolnego z moim wpisem o RPA. Nie pisze ksiazki of rasizmie. mialam taka obserwacje, to ja wyrazilam i tyle. w ogole nie poruszalam w tym wpisie problemu Aborygenow, ani Indian.
   Pozdrawiam serdecznie
   Goska

 2. Kleinfontein jest ksenofobiczna, rasistowska, antykatolicka i można tak jeszcze kilka brzydkich cech, tej społeczności przypisać. Dlaczego biali mają ochronę w tym i innych miejscach? …może takie osady powstają w odpowiedzi na to, co się dzieje w kraju, choćby z białymi farmerami. To powoduje pojawienie się poczucia zagrożenia wśród białych i nie muszą oni być sympatykami AWB, by chcieć ochrony. Temat nielubiany w mediach. Szkoda, że często, najpiękniejsze zakątki świata mają tak popapraną przeszłość i niefajną teraźniejszość.

 3. Gosiu, trzeba tu pozyc pare dobrych lat aby zrozumiec dynamike tego kraju. Tu mozna znalezc skrajnosc na kazdym kroku, to zalezy jak iterpretujemy nasze spostrzezenia i kto wplywa na nasza opinie. Nie zgodze sie z Toba ze RPA jest rasistowskim krajem (a szczegolnie z perspektywy ktora sugerujesz) a w Twoim wypadku “w ktorym bylam”… mozliwe ze kiedys otworzysz oczy i zobaczysz ten swiat przez pryzmat dojrzalosci i nie dasz sie poniesc emocjom. Do formulowania objektywnej opnii potrzebna jest rownowaga, czyli dojrzalosc emocjonalna, ktora wiaze sie z objektwnym stwierdzaniem faktow. Kleinfontain to tylko wybryk etniczny Boerow, ktorzy maja nadzieje na wlasna autonomie Orania. Ja im sie nie dziwie, dlatego ze ich kultura ktora siega okolo 400 lat jest w zagrozeniu. Oni obawiaja sie intregracji z roznych wzgledow na ktore nie chce sie rozpisywac, ale tak dla balansu polecam Tobie wizyte samej a nawet w towarzystwie do Soweto, Khayelitsha, Alexandra, Tembisa, Kwa-Mashu etc. gdzie na pewno doswiadczysz prawdziwa ksenofobie… rasizm, krorym towazyszy przemoc, gwalt i zabojstwa. Ta prawdziwa prawda jest inna od selekcjonowanych czesci skladanki, ktora tak na prawde nie pasuja do rzeczywistosci. RPA to pikus w porownaniu z Ameryka Lacinska i krajami Afryki Srodkowej a nawet niektore kraje Europejskie w tej chwili zakasuja rekawy do czystek etnicznych. Jezeli jeszcze raz zawitasz w te strony z checia podziele sie wrazeniami i polece pare wspanialych miejsc gdzie komercja jeszcze nie dotarla.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Dariusz.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.