Kubańskie cygara

Dwieście kilometrów na zachód od Hawany położone jest Pinar del Rio, tzn. ogród Kuby. To tutaj produkowany jest najlepszy tytoń na świecie. Odwiedziliśmy plantatorów, aby podpatrzeć proces przygotowania kubańskich cygar.

Później pojechaliśmy do fabryki, gdzie ku mojemu rozczarowaniu nie zobaczyliśmy Kubanek skręcających cygar na udach. W pomieszczeniu o powierzchni ok. 50 m2 przy drewnianych stołach w rzędzie siedzieli pracownicy tzw. tabaqueros. Każdy wykonywał swoje zadanie, po czym podawał dalej. Pierwsi odpowiednio przygotowywali pojedyncze liście, następni ręcznie skręcali cygara, ostatni Pan oblizywał cygara i je wykańczał.  W drugim pomieszczeniu były też Panie, które składały pudełka, inne obklejały w środku zadrukowanym papierem, kolejne banderowały, a jeszcze nastepne pakowały cygara. Ostatni pracownik zamykał opakowanie. Niestety nie można było robić tam zdjęć.

Do fabryki poszedł z nami specjalny opiekun i tylko jemu mogliśmy zadawać pytania. Rozmawianie z pracownikami fabryki było zabronione.

Kupiłam po grubym cygarze dla rodziców i paczkę cienkich, należących do jednych z najbardziej znanych kubańskich cygar – Romeo y Julieta.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.