Małpeczkowy szał

Sajmiri to jedna z najmniejszych małp na świecie, mierzy zaledwie 38 cm i waży do jednego kilograma, ale jest przy tym pełna energii. Ciągle skacze, przemieszcza się z miejsca na miejsce, jest w ciągłym ruchu, co utrudnia zrobienie dobrego zdjęcia.

Weekendy są o tyle ciężkie, że ¼ składu ma wykonać robotę za wszystkich. Dodatkowo w sobotę są dwie dostawy skrzynek z jedzeniem: poranna i popołudniowa. Na szczęście pierwsze skrzynki były już przyniesione, więc wystarczyło je rozpakować, poza tym w większości z nich znajdowała się sałata, więc się nie nadźwigałam. Tym razem pracowałam z Natalią. Jak przyszłam musiałyśmy przygotować masę jedzenia, więc kroiłam, kroiłam i kroiłam. Kiedy myślałam, że skończyłam Natalia przyniosła mi kolejne wiadro, które trzeba było napełnić owocami. Potem wzięłyśmy się za mięso.

fot. Maria Carolina Leal Polidori

Kiedy jedzenie było już gotowe poszłyśmy myć klatki. Naprzeciwko klatki Afrodite znajduje się rząd klatek, w których mieszkają ptaki. Wchodzi się do małego pomieszczenia o powierzchni ok. 2m2, z którego są drzwiczki do 3 klatek, w których mieszkają różne ptaszki. Najpierw zbierałyśmy miseczki: wyrzucałyśmy stare jedzenie, myłyśmy miseczki, zmieniałyśmy wodę, gdy była taka potrzeba, myłyśmy klatki i pomieszczenie je łączące. Potem następne klatki i następne.

Potem sprzątałyśmy u małpeczek. Mogłam wejść do sajmiri. Dziwnie się czuje, bo te malutkie małpeczki z delikatnymi łapeczkami są w ciągłym ruchu. I ciężko mieć je na oku, skaczą, biegają, wszędzie jest ich pełno. Nie mam pojęcia czy są godne zaufania. Za to na pewno są ciekawskie. Najbardziej interesuje je mój aparat, dlatego jak tylko wchodzę do klatki, albo stoję przed nią przybiegają do mnie, wyciągają łapeczki, przyglądają się co ja takiego trzymam w ręce.

Małpeczki te mają małą głowę i duże blisko siebie osadzone oczy. Dookoła nich mają nieowłosioną skórę, więc wyglądają jak człowiek, który się opalał w okularach przeciwsłonecznych. Ich szaro – żółte futro jest gęste i krótkie. Koniec ich stosunkowo długiego ogona (długość ich ciała wynosi 38 cm, a ogona 47 cm) jest czarny. Małpki te są aktywne w dzień. Żyją w grupach nawet do 100 osobników. Średnia ich życia wynosi 15-20 lat. Co je wyróżnia na tle innych małp, to proporcjonalnie duży mózg (4-5 proc. wagi ciała) i brak kępek włosów w uszach.

Samica pozostaje w ciąży przez ok. pół roku. Najczęściej rodzi jedno małe, które już po trzech tygodniach przyjmuje stały pokarm.

Pracowałyśmy do 13, potem na szybko coś chwyciłam do jedzenia i wróciłam do pracy. Akurat przyjechała ciężarówka z jedzeniem. Okazało się, że w weekendy przyjeżdżają byli wolontariusze oraz przyjaciele Cris i Luciano i pomagają w rozpakowaniu ich. Byłam niezmiernie wdzięczna za pomoc.

Poszłyśmy z Natalią posprzątać „klinikę”. Na szczęście wiem już co i jak. Zaczynam od trzech wiszących klatek, zmieniam im wodę i jedzenie w miseczkach, wkładam nową gazetę i odwieszam. Potem wyjmuję miseczki z kolejnych klatek, wymieniam wodę i jedzonko i wkładam do klatek. Na końcu myję zlew i podłogę. Kiedy uporałyśmy się z tym pomogłam jeszcze Cris sortować jajka.

Patronem medialnym projektu jest National Geographic Traveler.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.