„Maximum City. Bombaj” Suketu Mehta

Jedna z najlepszych książek, jaką kiedykolwiek przeczytałam. Autor wnikliwie opisuje Bombaj i widać, że na wylot poznał to „popierdolone” miasto. Jak pisze „ocean powinien je zalać, wtargnąć na te wyspy jedną ogromną falą przypływu i zmieść je z powierzchni ziemi. Należałoby je zbombardować.”  Autor w ten sposób wzbudza w sobie wściekłość, bo to jeden z nielicznych sposób, żeby tam coś załatwić. Kiedy się nie ma koneksji i pieniędzy wystarczy gniew albo „utworzenie” związku emocjonalnego. Np. kiedy nie mógł dostać butli wystarczyło lamentować, że dwójka jego biednych dzieci nie będzie miała gorącego mleka i będę płakać. Urzędniczka, która też miały dzieci, szybko znalazła lukę przepisach. Sprawa została załatwiona.

W pierwszym rozdziale czytamy o życiu przeciętnych mieszkańców Mumbaju. W kolejnych rozdziałach docieramy do najciemniejszych zakamarków miasta. Poznajemy historie policjantów, gangsterów, tancerek z klubów nocnych. Autor odkrywa przed nami kulisy Bollywood. Wkraczamy z nim na salony i przechadzamy się po slumsach.

Amol i Sunil, chociaż stać ich na własne mieszkania,  nawet nie rozważają przeniesienia swoich rodziny ze slumsu do mieszkania. Dlaczego, bo jak wyjaśnia Sunil:

– Nie moglibyśmy mieszkać gdzie indziej, tak jak twoje dzieci nie mogłyby mieszkać w slumsach. Moje dzieci mogą zapukać do sąsiadów o pierwszej w nocy i dostać coś do jedzenia. Jeśli nie smakuje im ryż i dal ich matki, mogą iść do sąsiadów. (…)

- W ćaul mamy wszelkie udogodnienia – dodaje Amol (…) – Kiedy wracasz z pracy, możesz zatrzymać się na ulicy, żeby porozmawiać ze znajomymi. Jeśli w ćaul powiemy sąsiadom, że musimy jechać do szpitala, przyjadą natychmiast.

Rewelacyjnie zresearchowana i napisana często w emocjonalny sposób powieść o ciemnej stronie Mumbaju. Czytając tą książkę czuję się jakbym stała obok w urzędzie, szła z Suketu ulicami Bombaju, złościła się z nim i cierpiała. Licząca ponad 640 stron powieść robi się coraz bardziej przygnębiająca. Radzę przeczytanie jej, po wizycie w Mumbaju:)

OPIS Z OKŁADKI:

Suketu Mehta odkrywa przed nami Bombaj – swoje rodzinne miasto, do którego sam pragnie wrócić, by na nowo podjąć przerwane dorastanie. Od slamsów, nocnych barów, dzielnic czerwonych latarni, przez luksusowe apartamenty gwiazd Bollywood i gabinety polityków, po sale medytacyjne dźinijskich mnichów – kreśli poruszające portrety rzeczywistych bohaterów, których życie toczy się w ekstremum ludzkiego doświadczenia. Porywająca podróż w głąb tętniącej życiem metropolii będąca metaforą współczesnego człowieka i jego życia w tłumie.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.