Mieszanka lisa, psa i szakala

Kiedy myłam klatkę lisów krabojadów mój ulubieniec miał akurat ochotę na zabawę. Biegał za szlaufem łapiąc w wodę.

 

W ośrodku mamy kilka lisów krabojadów. Ich łacińska nazwa Cerdocyon thous pochodzi od trzech słów łacińskich: „Cerdo” – lis, „cyon” –  pies, „thous” –  szakal. Zwierzęta te zwane są też majkongami. Mają krótkie silne nogi, ciemniejsze od tułowia. Ich ogon jest długi (31 cm) i puszysty. Dorosły osobnik waży do 8,5 kg, a jego wysokość w kłębie dochodzi do 64 cm. Ma krótką i gęstą szaro-brązową sierść. Wzdłuż jego grzbietu biegnie czarna pręga, końcówka jego ogona także jest czarna.

Lisy krabojady mają piękne mordki i uwielbiam je. Żałuje, że nie można wchodzić do nich do środka. Podobno są dzikie, przynajmniej większość z nich. Jedynie z Lope, która mieszka osobno można się pobawić, ale tą widziałam niestety tylko raz i akurat wtedy nie było czasu na zabawę. Zaniosłyśmy jej z Neusi jedzonko i akurat się pojawiła. Od pozostałych różnił ją spory brzuszekJ. Kiedy poszliśmy do niej z Luciano, żeby mogła się z nią pobawić spała gdzieś schowana w lesie:)

Zaprzyjaźniłam się natomiast z innymi członkami stada. Jeden stał się szybko moim ulubieńcem, wchodził do klatki, w której dawałyśmy im jedzonko i dawał się miziać przez kraty. Czasami jak myłam ich klatkę, bawił się ze mną. Biegał za wodą i łapał ją w pyszczek, albo przelatywał pod strumieniem.

Lisy krabojady zaczynają być aktywne o zmierzchu i polują w nocy. Pojedynczo lub w parach. Rzadko same kopią swoje nory, raczej używają już przygotowanych przez inne zwierzęta.

Po 56 dniowej ciąży na świat przychodzą średnio 3 młode. Rodzą się ślepe i bez zębów. Ważą 120-160g. Po około dwóch tygodniach otwierają się im oczy, a po miesiącu zaczynają przyjmować stały pokarm. Okres laktacji trwa ok. 90 dni. Co ciekawe podczas sezonu rozrodczego samce pomagają samicom w odchowie młodych.

Patronem medialnym projektu jest National Geographic Traveler.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.