Miniaturowe jaguary

Nazwa ocelot, pochodzi z języka Azteków. Kot ten zwany jest także gatopardem, bowiem za sprawą pięknego cętkowatego futra przypomina miniturkę jaguara. Charakterystyczny nieregularny wzór z ciemnych plam i prążków tworzy na grzbiecie i bokach rozety, zaś na głowie, łapach i ogonie przechodzi w ciemne pasy. Brzuch kota jest jasny. Niestety to piękne futro jest też przyczyną tego, że wiele osób poluje na oceloty, przez co w niektórych rejonach gatunek ten jest zagrożony wyginięciem.

Oceloty to jedne z najbardziej znanych niewielkich dzikich kotów Ameryki Południowej. Te nieduże, ważące od 4 do 16 kg i  mierzące do 50 cm w kłębie koty są przepiękne. Mają śliczne mordeczki, czarne, zaokrąglone uszy i małą głowę. Ich pokojowy wygląd nie powinien nikogo zmylić, bo potrafią być agresywne i mają ostre pazury.

Oceloty, które mieliśmy w ośrodku były raczej dzikie i nawet jak sprawiały wrażenie miłych, jak się tylko podeszło bliżej próbowały atakować. Jeden miał krótki ogon. Lubiłam go odwiedzać. Z czasem przestał mnie atakować, ale jeszcze się nie ocważyłam go pogłaskać.

Oceloty są na ogół samotnikami, albo żyją w parach. Znane są z tego, że pojawiają się w momencie zagrożenia partnera i udzielają sobie nawzajem pomocy. Uciekają na drzewa albo do wody. Koty te bowiem doskonale pływają i wspinają się na drzewa. Z tych drugich polują na małpy i ptaki.

To nocne zwierzę wykorzystuje doskonały wzorki i słuch, aby polować na króliki, gryzonie, ryby i żaby. Oceloty są przystosowane do jedzenia mięsa. Mają ostre kły, używane do zadania zabójczego ugryzienia  oraz ostre tylne zęby, które mogą pociąć jedzenie jak nożyczki. Oceloty nie mają zębów odpowiednich do żucia więc rozdzierają swoje pożywienie na kawałki i połykają w całości. Szorstkim językiem mogą zaś oczyścić kość do ostatniego smakowitego kąska.

Ciąża trwa 70-85 dni. Zazwyczaj rodzą się dwa  – trzy małe. Samice dojrzałość seksualną osiągają jak skończą 18 miesięcy, natomiast samce w wieku 30 miesięcy.

Patronem medialnym projektu jest National Geographic Traveler.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.