Mój przyjaciel czepiak czarny peruwiański

Chica wystawia ogon przez kraty, żebym ją głaskała, Chico zaś uwielbia, gdy go miziam po karku.

Chicę i Chico, dwie czarne małpeczki – czepiaki czarne peruwiańskie, poznałam już pierwszego dnia pobytu, z czasem staliśmy się bliskimi przyjaciółmi. Chica wystawia ogon przez kraty, żeby ją po nim głaskać. Z mordki przypomina starą, wychudzoną kobietę.

Ma smukłe ciało, długie łapy i małą główkę. Na palcach ma paznokcie. Czasem idzie do mnie na dwóch tylnych łapach z wyprostowanym tułowiem. Jest urocza. Jak przechodzę koło jej klatki wystawia ogonek, jeśli się nie zatrzymam, żeby ją pogłaskać, podąża za mną i znowu wystawia ogonek. Kiedy się zatrzymam, żeby ją głaskać, kładzie się wygodnie. Kiedyś przechodziłam obok niej z Rose, więc mi wystawiła ogon do głaskania, a Rose dała łapeczkę.

Podobno Chica podchodzi, tylko do osób, które lubi. Ona lubi sporo ludzi. Mniej przyjazny jest Chico, ale ten też zaczął do mnie przychodzić. Na początku wystawiał łapkę do głaskania, albo ściskał moją rączkę w swojej. Z czasem Chico bardzo się ze mną zaprzyjaźnił i jak tylko słyszał mój głos (Chico prawie nic nie widział, jeśli dobrze zrozumiałam miał zaćmę) podchodził do mnie.

Siadał odwrócony plecami do siatki, a ja go głaskałam po karku.


Czasami zaniosłam im coś do jedzenia. Oboje najpierw brali kawałki banana w łapeczki, Chico z czasem zaczął otwierać mordkę, żebym mu wkładała kawałeczki owoców prosto do buziaka. Kiedy mówiłam mu, że już nie mam więcej wystawiał języczek poza ząbki i dawałam mu palec do oblizania. Jak się upewnił, że dobrze mnie zrozumiał, odwracał się plecakami na pieszczotki. Chica była chyba trochę o niego zazdrosna. Sama też zaczęła otwierać pyszczek, żebym jej dawała jedzonko prosto do dzióbka.

Czasami jak tak z nimi siedziałam Chice zbierało się na czułości. Wtedy delikatnie łapeczką odgarniała Chico włoski z czoła i czule głaskała go po łepku. Urocze to było.

Patronem medialnym projektu jest National Geographic Traveler.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.