Najbardziej złośliwe zwierzę świata

Miodożer (ratel) uważany jest za najbardziej nieustraszone zwierzę świata, niektórzy nazywają go też najbardziej złośliwym. Miodożer bowiem nigdy nie odpuszcza. Ma opinię zawziętego, bezwzględnego i brutalnego. Potrafi zaatakować każde zwierzę i odeprzeć każdy atak. Ratel ma bardzo grubą skórę i jest niezwykle wytrzymałym zwierzęciem. A ja jak zwykle na przekór wszystkiemu: kocham te zwierzaki i po powrocie do Moholoholo znowu chciałam z nimi pracować.

Niestety nie było tam już mojego ukochanego Guinessa. Niezmiennie pod moimi skrzydłami miałam: gwiazdę Stoffela, Hammy, Athenę. Doszedł nam Julius, którego poznałam jak był dzieckiem i Rika, która była zwierzątkiem domowym i jak urosła właściciele ją oddali. Zmienił się nieco też układ „mieszkań”. Początkowo w pierwszych dwóch połączonych zagrodach, w których rok temu mieszkała Athena, obecnie rezydowali Hammy i Stoffel, w środkowej – zamiast mojego ukochanego Guinnessa – Julius i Rika, a w ostatniej, która kiedyś należała do Hammy i Stoffela –  Athena. Wszystkie klatki były ze sobą połączone specjalnymi przejściami, tak więc jak Stoffel zaczął gryźć Hammy, mogliśmy go bezkonfliktowo przenieść do Atheny. Najpierw musieliśmy przenieść Juliusa i Rikę do czwartej połączonej z ich zagrodą klatki. O ile z Juliusem nie było problemów, o tyle Rika nawet nie myślała o tym, żeby się gdzieś wybrać. Korzystając z okazji, że tylko jeden ratel był w środku, wskoczyłam do ich zagrody, żeby posprzątać. To zaś zmotywowało Rikę do jej opuszczenia. Chyba nie będziemy przyjaciółkami.

Stoffel bezproblemowo przeszedł do Atheny, a Julius i Rika wrócili do siebie. Hammy była w końcu sama i szczęśliwa. Ja też byłam szczęśliwa, bo już w zeszłym roku uważałam, że biedaczka ma dosyć Stoffela, a temu od ostatniego czasu, kiedy go widziałam, przybrało się jeszcze na wadze. Korzyści było więcej. W zeszłym roku niemal nie widywałam Atheny, w tym, dokąd Stoffel z nią zamieszkał, widziałam ją wielokrotnie. Miodożery mają długie, mocne przednie pazury dobrze przystosowane są do kopania. W ciągu kilku minut mogą wykopać dół w twardej ziemi na tyle głęboki, by się w nim ukryć. W zagrodzie Atheny i Sttoffela było mnóstwo takich dziur, więc Athena mieszkała praktycznie pod ziemią. Gdy wprowadził się do niej Stoffel, zaczęła wychodzić w porze karmienia i czasami brała pisklęta ode mnie z ręki. Był może grubas Stoffel zjadał nie tylko swoją porcję. On jak zwykle czatował przy siatce w porze karmienia i pochłaniał podane przeze mnie pisklęta, tak, że ledwo nadążałam je wtykać przez dziury w siatce. Stoffel, kiedy się go karmi naprawdę jest kochany, ale bywa też obleśny, bo przez większość czasu chodzi z gilem w nosie. Może jestem w stosunku do niego nieobiektywna, bo solidaryzuję się z Hammy.

Miodożer (ratel) jest niskim, mocno zbudowanym zwierzakiem. Jego futro na plecach od głowy do ogona ma srebrno – szary kolor, a na pozostałej części czarny lub ciemno brązowy. Ma też ostre zęby i zabójczo mocne szczęki. Potrafi zjeść np. całego żółwia. Do tego jest bardzo odpornym zwierzęciem i potrafi wywinąć się niemal z każdego uścisku. Zapewnia mu to gruba podskórna tkanka tłuszczowa i dość luźna skóra. Jest jednym z niewielu zwierząt odpornych na jad kobry.

Patronem medialnym projektu jest National Geographic Traveler.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.