Pekari białobrody

Po obiedzie pojechaliśmy nakarmić pekari. W ośrodku znajduje się ok. 200 osobników, dwóch gatunków pekari obrożny i białobrody. Już niedługo część z nich zostanie wypuszczona na wolność. Zdaniem Luciano bardziej opłaca się wyhodować pekari i wypuścić je na wolność, jako naturalny pokarm dla jaguarów, niż hodować i wypuszczać jaguary. Jest to tańsze i bardziej efektywne. Nauczenie jaguara polowania jest bowiem niezwykle trudne.

Tymczasem jaguary żyjące na wolności borykają się z malejącą ilością pożywienia, przez co zwierzęta te są coraz mniejsze. Luciano opowiadał, że kiedyś znaleźli dziką, zranioną pumę. Myśleli, że to dziecko, a ona była w ciąży. Po prostu była maleńka z niedożywienia.

Po lunchu miałam pojechać oglądać tapiry. Ponieważ Jorge się ze mnie śmiał, że faceta w kowbojskim kapeluszu nazywam „Tapirman”(wtedy jeszcze nie wiedziałam, że nazwanie kogoś w Brazylii tapirem jest obraźliwe), zapytałam Rose jak on się nazywa. Powiedziała mi, że Vilson i żebym nie dawała mu buziaków, bo to jej mąż i zaczęła się śmiać. Byłam w szoku, bo nie wiedziałam czy żartuje, czy Vilson to faktycznie jej mąż. Okazało się, że od kilkunastu lat są małżeństwem i mają dwójkę dzieci. Wsiedliśmy na traktor i ruszyliśmy przez ośrodek, przejechaliśmy przez bramę na bardziej dziką część i wjechaliśmy do zagrody pekari obrożnego, któremu daliśmy resztki jedzenia. Następnie pojechaliśmy na pole kukurydzy i mężowie Silvany i Rose cięli pędy kukurydzy, a ja z synem Neusi wrzucaliśmy je na przyczepę. Kiedy już była pełna pojechaliśmy do pekari białobrodych. Wjechaliśmy do zagrody i jadąc po łuku chłopaki wyrzucali jedzonko, a świnki przystąpiły do konsumpcji.

Pekari jest bardzo rzadkim zwierzęciem. Tym bardziej cieszy mnie, że Luciano (właściciel Criadouro Onca Pintada) osiągnął taki sukces w ich rozmnażaniu. Pekari  z mordki przypominają świnie, ale nimi nie są. Te ciemno brązowe, albo czarne zwierzęta mają białą sierść na dolnej części pyska. Ich szczęki są bardzo silne. Pekari białobrode są bardziej agresywne niż obrożne, które przedstawię w kolejnym wpisie.

Pekari białobrode są zwierzętami stadnymi. Tworzą grupy od 50 do 300 osobników i co ciekawe dzielą się zadaniami. Jedna grupa jest odpowiedzialna za szukanie jedzenia, inna za znalezienie miejsca do spania itd. Jeśli drapieżnik zaatakuje stado, wystawiają do walki najdzielniejszego osobnika, a  reszta ucieka. Samice ocierają się o drzewa, zaznaczając w ten sposób swoje terytorium. Żeby go bronić wydają brzydki zapach.

Zwierzęta te ważą ok. 40kg, a ich wzrost sięga 60 cm. Po pięciomiesięcznej ciąży na świat przychodzą od jednego do czterech małych, które zaczynają chodzić już pierwszego dnia. Pekari białobrody może mieć 2 dzieci w ciągu roku. 

Patronem medialnym projektu jest National Geographic Traveler.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.