Piękna czy bestia

Kiedy pierwszy raz poznałam jaguara Belindę (piękną), podśmiewywałam się w duchu, że powinni nazwać ją Bestia. Belinda powiem roztaczała wokół siebie atmosferę grozy, nie dawała do siebie podejść i tylko pchykała, groźnie pokazując zęby.

Nigdy nawet nie próbowałam zaprzyjaźnić się z Belindą. Od samego początku to samce jaguarów wydawały mi się bardziej sympatyczne i z nimi miałam lepsze relacje. Samice, które są brzydsze, bo ich pyski są bardziej „zmiażdżone” i przez to krótsze wydawały mi się mało przyjacielskie.

Kiedy przychodziłyśmy z Neusi nakarmić jaguary, większość z nich od razu zabierała się do jedzenia, ale Belinda nawet nie raczyła się ruszyć z miejsca, w którym akurat się znajdowała.  Wołałam ją i zachęcałam, żeby jadła. Na ogół bezskutecznie. Tym większe było moje zdziwienie, kiedy pewnego dnia, gdy przechodziłam koło jej klatki, ona podeszła do mnie, żebym…. pogłaskała ją. Od tamtego dnia byłyśmy najlepszymi przyjaciółkami, skończyło się pchykanie, a zaczęły pieszczotki. 

Belinda jak mnie tylko widziała podchodziła do siatki, żebym mogła ją pogłaskać, czasem nawet polizała mnie po ręce. Potem jeszcze tarzała się w trawie, albo bawiła kokosem, żałowałam, że nie mogę jej towarzyszyć w zabawie. Któregoś dnia jak szłam nie wyszła do mnie, zobaczyłam, że śpi w jaskini, ale jak tylko mnie usłyszała, od razu do mnie podeszła. Uwielbiałam Belindę i zaczęłam ją uważać za piękną i kochaną. Już nigdy nie nazwałam ją Bestią.

Jaguary zwykle rodzą czwórkę dzieci, ale tylko dwójka z nich dożywa dorosłego wieku. Średnio jedno na 20 rodzi się czarne. Na wolności zwierzęta te żyją do 12 lat, a w niewoli nawet do 20.

Koty te mają potężną głowę i silne szczęki. Niezwykle zręczne, muskularne ciało z  potężnymi łapami umożliwia im wpinanie się na drzewa, skradanie i pływanie. Mają doskonały wzrok i potrafią widzieć w całkowitych ciemnościach. W biegu osiągają maksymalną prędkość 70 mil na godzinę. Futro każdego osobnika ma indywidualny, niepowtarzalny wzór, który można przyrównać do ludzkich linii papilarnych. 

Patronem medialnym projektu jest National Geographic Traveler.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.