Postrach Afryki

Ratel (inaczej miodożer; ang. honey bagder) uznany jest za najbardziej nieustraszone zwierzę na Ziemi. To niepozorne zwierzątko (ważące 8- 14 kg, o wzroście max. 25 cm) potrafi zabić nie tylko dużo większe od niego jadowite węże jak żmiję sykliwą czy kobrę przylądkową, ale nawet słonia czy bawoła. Uważa się, że miodożery, których nazwa wzięła się od ich uwielbienia miodu, są bezwzględne i brutalne. Potrafią zaatakować każde zwierzę i odeprzeć każdy atak. Ratel ma bardzo grubą skórę i jest niezwykle wytrzymałym zwierzęciem.

Ja jak zwykle widzę samo piękno i dobroć w zwierzątkach, a miodożery, którymi się opiekujemy, szybko stały się moimi ulubieńcami. W ośrodku mamy ich pięć plus dzieciątko, które tylko raz widziałam i to w dodatku na zdjęciu zrobionych przez specjalną kamerę. My opiekujemy się czterema. Przy czym Athenę, która niedawno urodziła, rzadko widzimy. Uwielbiam za to Guinnessa i Hammy.

 

14 – letni Stoffel jest najstarszym miodożerem w ośrodku. On i 8-letnia Hammy byli „zwierzątkami domowymi”, ale kiedy urośli i stali się niebezpieczni zostali „porzuceni” przez właścicieli i znaleźli nowy dom w Moholoholo. Mamy z nimi ograniczony kontakt, bo Stoffel jest mistrzem ucieczek (szerzej o tym w kolejnym wpisie), dlatego ich klatka musi być całkowicie zamknięta. Klatka otoczona jest betonowym murkiem mniej więcej do pasa oraz siatką na całej wysokości i dachem.

Jak wspomniałam Athenę rzadko widujemy, bo nie dawno urodziła i ukrywa się z dzieckiem w dziurze. Jej matka prawdopodobnie zginęła podczas walki miodożerów w Parku Narodowym Kruger. Maleńka wtedy Athena została znaleziona pod samochodem i przywieziona do Moholoholo. Obecnie trzylatka ma dziecko ze Stoffelem. Guinness, dziecko Hammy i Stoffela, ma zaledwie półtorej roku i każdą wolną chwilę poświęcamy na zabawę z tym przekochanym zwierzakiem. Małym Juliusem zajmują się wolontariusze z innej grupy, ale też czasami go odwiedzam. Jest przeuroczy. Dostaje mleczko w miseczce, a kurczaki wkłada mu się w dziurki w drewnie. Podobnie jak Guinness, Julius lubi się bawić i jest słodziakowaty.

Patronem medialnym projektu jest  National Geographic Traveler. 

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.