Poznaj najszybsze zwierzę na ziemi

Gepardy osiągają prędkość 120 km/h, ale mogą tak biec maksymalnie przez 30 sekund.

Kiedy wybierałam się na wolontariat, przede wszystkim zależało mi na lampartach, które chyba od zawsze na równi z tygrysami było moimi ulubionymi dzikimi kotami. W ośrodku miałam możliwość bliższego poznania gepardów, które jak się okazało są niezwykłymi zwierzętami i szybko zdobyły moje serce, zwłaszcza Eden, do której jeszcze dobrze nie podeszłam jak już zaczynała mruczeć.

Gepardy są bowiem największymi kotami, które mruczą. Są one także najszybszymi zwierzętami lądowymi. Osiągają maksymalną prędkość 120 km na godzinę, przy czym mogą z nią biec tylko przez 274 m lub 30 sekund, potem się nagrzewają i muszą odpocząć. Dobrze było to widać jak się bawiły ze sobą. Była akcja, chwilkę pobiegły i zatrzymywały się potem znowu biegły i znowu odpoczywały. Dlatego podchodzą jak najbliżej swojej zdobyczy i atakują jak są już blisko. Czytałam gdzieś, że zrobiono eksperyment, w którym królik znajdujący się w odległości 5 m od swojej nory, nie zdołał uciec przed gepardem oddalonym od niego o 40 m.

Na szybkie osiągnięcie prędkości pozwalają im długie i silne tylne nogi i wykonywane w biegu skoki (przy maksymalnej prędkości do 7 m). Gepard połowę biegu spędza bowiem w powietrzu. Dużą rolę odgrywa także ogon który pozwala im skręcać pod kątem 90 stopni przy maksymalnej prędkości, dlatego Bibi, która urodziła się niemal bez ogona czy Faith której ogon został zniekształcony w wyniku choroby, nie mogłyby samodzielnie przetrwać na wolności i na zawsze pozostaną w ośrodku.

Gepardy żyją do 8 lat na wolności i do 15 w niewoli. Mają one 2-3 tys. plamek nie tylko na ciele, ale także na futrze. Jednak to co odróżnia gepardy od siebie to unikalny czarny znak na mordce (dwa czarne pasy biegnące od oczu do kącików ust, zwane „śladami łez”), który  jest jak odcisk palca u człowieka. Znak ten absorbuje promienie słoneczne, co pomaga im podczas polowania i sprawia, że małe gepardziątka wyglądają jakby były naburmulone. Gepardy widzą do 5 km.

Gepardy jako jedne z nielicznych kotów nie potrafią chować pazurów, które zapewniają im dobrą przyczepność podczas szybkiego biegu. Można je porównać do korków w butach sportowych. Dlatego ich nazwa rodzajowa to Acinonyx,  co po grecku oznacza „pazur”.

Męskie osobniki żyją w 3-4 osobowych grupach, samice żyją na ogół samotnie.

Według Czerwonej Listy ICUN gepardy zostały zaklasyfikowany jako gatunek zagrożony. Wedle szacunków zostało ich mniej niż 10 tys. Powodów jest kilka: polowania na gepardy dla futra, duża umieralność wśród małych (tylko 10 proc. dożywa dorosłości),a  także liczne choroby trapiące gepardy, co jest wynikiem niskiej zmienności genetycznej w obrębie gatunku. Wynika to z faktu, że ok. 10 lat temu wyginęła niemal cała populacja gepardów. Przeżyło zaledwie kilka osobników.

Wyjątkowo nie mój, ale genialny film o gepardach:


Patronem medialnym projektu jest  National Geographic Traveler. 

1 Komentarz

  1. 120km/h tylko przez 30 sekund? Szybki „zawodnik krótkodystansowiec” :))

    Szkoda,że młode są tak delikatnego zdrowia,że często nie doczekuja dorosłości.
    Wzrok, którym widzą do 5 km-do pozazdroszczenia! Każdy pracownik chciałby z takiego dystansu dojrzeć…np zbliżającego się szefa;))

    informacja o kreskach zwanych „śladami łez” jest dla mnie nowością.Napisałaś,że „Znak ten absorbuje promienie słoneczne, co pomaga im podczas polowania”. A na czym to konkretnie polega: w praktyce? Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.