Prawdziwy Bambi

Co ciekawe to nie leniwiec, chyba najbardziej znane i kojarzone z Kostaryką zwierzę jest symbolem narodowym tego kraju. Kostarykańczycy woleli, żeby reprezentował ich Bambi, czyli mulak białoogonowy, inaczej zwany jeleniem wirginijskim.

Już pierwszego dnia podczas zwiedzania poznałam jelonka Bambi, a tak naprawdę Xai. Podeszła do naszej grupki i polizała mnie po ręce. Takie powitanie stało się naszą codziennością. Xai, która urodziła swoje piąte dziecko (Angelicę), miała syndrom lizania i jak tylko mnie widziała, lizała mnie po rękach, twarzy, nogach, plecach. Nawet nie musiała wystawiać języka, bo ten na ogół wystawał jej z buzi, tak, że w każdej chwili była gotowa, by kogoś lub coś polizać.

Xai trafiła do ośrodka kilka lat temu jako mała sierotka. Musiała być karmiona przez ludzi i zbytnio się z nimi zaprzyjaźniła, dlatego wypuszczenie jej na wolność mogłoby być zbyt niebezpieczne. Xai mieszka w Jaguar Rescue Center, poruszając się swobodnie po ośrodku. Ponieważ samiec jej gatunku miał podobną historię, Xai mogła założyć rodzinę i spełnia się w roli matki:)

W lecie futro mulaka białoogonowego ma czerwonawy kolor, a na jesieni zmienia się jasnobrązowo-szare. Wówczas sierść jest dłuższa i grubsza. Kiedy zwierzak ten ucieka przed niebezpieczeństwem, macha podniesionym ogonem tak, że widoczne są białe włosy na spodzie ogona. Jest to sygnał dla innych przedstawicieli tego gatunku, że w okolicy czai się  niebezpieczeństwo. Pomaga to także małemu jelonkowi podążać za matką. Mulaki białoogonowe potrafią biec z maksymalną prędkością 50 km/h i skakać 3 m w zwyż i 9 m w dal.

Zwierzęta te średnio zjadają 2-2,5 kg paszy dziennie. Mogą żyć do 14 lat na wolności i nawet 20 w niewoli. Jednak ze względu na wysoką umieralność ich średnia życia to 6 lat.

Patronem medialnym projektu jest National Geographic Traveler.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.