Pretoria, miasto 77 tys. drzew Jacarandy

W Pretorii jest 77 tys. drzew Jacarandy podarowanych od rządu Wenezueli. W większości kwitną one na fioletowo, ale jest jedna ulica z białymi drzewami.

Zwiedzanie założonej w 1855 roku Pretorii, zaczynamy od polskiej ambasady. Następnie udajemy się do centrum.  Na środku placu Kościelnego (Church Square), który otoczony jest oficjalnymi gmachami (m.in. Pałacem Sprawiedliwości czy Raadsaal (1890), niegdyś siedziba Parlamentu Republiki Burskiej)  stoi  pomnik Paula Krugera, byłego prezydenta RPA.

Na rogu znajduje się kawiarnia, do której chadzał Kruger. Podobno nadal serwują kawę w miseczkach, tak jak prezydent miał w zwyczaju pić.

Jedziemy dalej. Po jednej stronie ulicy mijamy Kościół, po drugiej dom Krugera. Obecnie w tym zbudowanym w 1884 roku w budynku mieści się muzeum. Można zobaczyć jak mieszkał Prezydent Republiki. Jak się dowiedziałam od pracowniczki tylko część przedmiotów to oryginalne rzeczy należące do Krugra, pozostałe zostały uzupełnione w podobnym stylu. Podoba mi się wiktoriański dom, w którym z jednego pokoju przechodzi się do następnego. Dużo tu zdjęć porterowych Krugera i jego żony, ich podobizny widniały także na porcelanowych talerzach.

Z tyłu domu stoi zaś wagon, którym Kruger podróżował po kraju. Niestety nie mogłam wejść do środka. Zostawało mi więc zajrzenie przez szyby. Mieściła się w nim kuchnia, ubikacja, sypialnia i biuro. Wnętrze bardzo przypominało zwykłe mieszkanie.

Pretoria jest oficjalną siedzibą rządu. Jedziemy na Meintjies Kop – wzgórze górujące nad miastem. Mieści się tutaj Union Buildings (285 cm długości), które jest dziełem architekta Herberta Bakera. Skrzydła budynku symbolizują dwa języki: angielki i afrikaans, którym nadano status urzędowych w momencie powstania związku. Obecnie Afryka jest jedenastojęzyczna.

Nieopodal stoi armata i plac, na którym odbywają się uroczystości policji. Na chodniku uliczni sprzedawcy oferują swoje wyroby. Kupuję od jednego drewnianą, ręcznie zdobioną bransoletkę. Ponieważ jestem jego pierwsza klientką daje mi rabat.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.