Sokolnicy z Dubaju

Dlaczego masz takie wielkie oczy? – Żeby Cię wypatrzeć z daleka. -A takie ostre szpony? – Żeby Cię chwycić w locie. – A haczykowaty, ostry dziób?  - Żeby Cię rozszarpać. Mniej więcej tak brzmiałaby bajka o Czerwonym Kapturku, gdyby babcię zamiast wilka pożarł sokół wędrowny.

Pustynne safari zaczynamy od obejrzenia pokazu z sokołem. Nie jestem fanem tresury zwierząt i takich pokazów, ale nie mam wyjścia. Wykorzystuję to, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o narodowym ptaku Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Podobno stał się nim dlatego, że przywodzi na myśl siłę, dumę i odwagę.

Sokół wędrowny to drapieżny ptak, wykorzystywany do polowania. Ma on doskonały wzrok  dzięki którym już z daleka dostrzega ofiarę; ostre, potężne szpony, którymi ją chwyta oraz krótki, haczykowaty dziób zakończony tzw. sokolim zębem w górnej jego części oraz odpowiadającym mu wgłębieniem w dolnej część, który wykorzystuje do rozrywania mięsa ofiary. W polowaniu dużą rolę odgrywa także jego szybkość. Sokoły wędrowne osiągają prędkość 300 km/h co czyni je najszybszymi ptakami na świecie. Rekord szybkości (389 km/h) należy do 6 – letniej Frightful. My mamy okazję „poznać” 3 – letnią Muffin (jeśli dobrze zrozumiałam jej imię). Biedny sokół na łebku zakrywający oczy kask, żeby nie uciekł. Nie wiem czy chcę to oglądać, ale nie bardzo mam się gdzie podziać. Jego właściciel mówi, że używa tego kasku tylko do transportu, inaczej jadące razem ptaki mogłyby siebie nawzajem zaatakować, bo są głodne. Coraz bardziej mi ich szkoda. Tymczasem ta bidulka cały czas siedzi w tym kasku u niego na ręce.

Nałożył jej jeszcze na plecy małe urządzonko, coś  w stylu GPS, żeby mu nie zwiała, kiedy zdejmie jej kask (sokoły wędrowne to bardzo drogie ptaki). Potem na sznurku będzie miał kawałeczek jedzenia, żeby zademonstrować nam jak ptaszek lata.

Niedaleko toru wyścigów konnych mieści się Centrum Sokołów. Podobno działa tam m.in.  Muzeum Sokolnictwa. Oczywiście pominęłam.

Patronem medialnym projektu jest National Geographic Traveler.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.