Starożytne miasta

Monte Alban to jeden z najwspanialszych zespołów piramid w Meksyku. Położony na wzgórzu kompleks to ruiny starożytnego (założonego w 500 r. p.n.e.) miasta Zapoteków.

Centralny punktem jest Gran Plaza, czyli Wielki Plac. Z tego miejsca można zobaczyć m.in. pozostałości po boisku do gry w piłkę (Juego de Pelota) w kształcie rzymskiej jedynki; pałac,  taras świątynny oraz trzy duże kompleksy świątynne. Najciekawszym obiektem kompleksu jest Palacio de los Danzantes, a zwłaszcza kamienne płyty przedstawiające tzw. Danzantes, czyli tancerzy (niektórzy twierdzą, że to byli jeńcy wojenni). Ciekawy jest także grobowiec z 500 r.

Palenque to ruiny zatopionego w dżungli miasta, które było jednym z najważniejszych ośrodków Majów. Szczyt świetności osiągnęło w VII i VIII w.  Mówi się, że to zaginione miasto Majów.

Kolejno oglądamy to, co zostało ze Świątyni Inskrypcji, Pałacu, Świątyń Słońca, Jaguara, Krzyża, Krzyża Zdobionego Listowien i Hrabiego. Największe wrażenie robi Świątynia Słońca. W muzeum można obejrzeć makietę, na której pokazano jak kompleks mógł kiedyś wyglądać. Szare, wspaniałe świątynie na tle dżungli.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.