Stolica mody

Mediolan to przede wszystkim stolica mody. To tutaj najsłynniejsi krawcy mają swoje pracownie. Dlatego trzeciego dnia idziemy do dzielnicy mody. Kierujemy się via Montenapoleone, ta biegnąca wzdłuż dawnych starożytnych  rzymskich murów ulica, stanowi jeden z boków dzielnicy mody. Idziemy przez Via Bigli skręcając w Via Sant’ Andrea, która stanowi kolejny bok dzielnicy, przez Via Spiga idziemy tylko jedną przecznicę, żeby zawrócić Via Gesu, a następnie przez Via Montenapoleone dochodzimy do via Manzoni i idziemy do bramy miejskiej. Po drodze mijamy luksusowe sklepy Gucci, Dolce and Gabbana, Prada, Versace, Gorgio Armani  i innych sławnych projektantów mody, a także podziwiamy wspaniałe rezydencje arystokracji oraz płaskorzeźby.

Niestety na bramie miejskiej są rusztowania, więc muszę się wysilić, żeby zobaczyć kopie rzymskich nagrobków.

Kolejnym miejscem jakie odwiedzimy jest Kościół Św. Marka, który jest niesamowity.  Ma plan krzyża łacińskiego i dziewięć patrycjuszowskich kaplic. Zachwycam się zwłaszcza jedną – z lewej strony ołtarza, która jest po prostu niesamowita. Potem docieramy do nowoczesnej dzielnicy i kierujemy się w stronę Chinatown. Ta niemal niczym nie różni się od innych ulic w Mediolanie. W innych miastach chińską dzielnice widać już z daleka i przypominają ona małe Chiny. Tutaj jedynymi znakami rozpoznawczymi jest kilka szyldów po chińsku na sklepach i mijani przez nas Chińczycy oraz sklepiki, które raczej przypominaj hurtownie odzieżowe niż zwykły sklep.

Docieramy jeszcze do cmentarza.  Najpierw widzimy tak zwany Famedio, czyli Dom Sławy. Jest to rodzaj panteonu wybitnych mieszkańców Mediolanu i przybyszów. Z tyłu rozciąga się Cimentario Monumentale, który zajmuje powierzchnię 250 tys. m2. Cmentarz ten jest też swoistym muzeum dającym przegląd sztuki włoskiej od końca XIX wieku.

Następnie dochodzimy do Pizzeria Fabbricacon Cucina na viale Pasubio 2, gdzie zjadamy pyszną pizzę. Oprócz nas w knajpie są sami Włosi. Ta całkiem spora knajpa pęka w szwach.

 

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.