Trzecia największa katedra na świecie

Zwiedzanie zaczęliśmy od Piazza del Duomo, zaprojektowanego przez Giuseppe Mengoniego. Oczywiście największe wrażenie robi katedra Duomo, trzeci pod względem wielkości Kościół na świecie po Bazylice Św. Piotra w Rzymie i katedrze w Sewilli. Podobno katedrę odwiedza rocznie ponad 4 mln osób z całego świata. Na szczęście przyszliśmy dosyć wcześnie i prawie nie było w niej ludzi. Po południu ustawi się do wejścia sporo kolejka.

Katedra częściowo jest odnowiona, jednak nadal trwają tu prace remontowe. Zwiedzać można katedrę w środku, jej podziemia, a także górę, na którą można wejść po schodach, bądź wjechać windą. Można też pójść do znajdującego się obok muzeum.

Sprawdź ceny lotów do Włoch na stronie CenterFly.pl

Budowa rozpoczęła się w 1386 roku. Na polecenie ówczesnego biskupa Mediolanu Antonia da Saluzzo do budowy używano białego marmuru, który przywożono znad jeziora Maggiore. Budowa Duomo trwała ponad 400 lat; ale katedra została jeszcze potem przebudowana. Dlatego nie jest ona jednorodna, poza dominujący, stylem gotyckim, widoczne są również barokowy i neogotycki.

Katedra robi ogromne wrażenie zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Po obejściu jej dookoła, wchodzimy do środka. Moją uwagę przyciąga znajdująca się w posadzce katedry mosiężna linia obrazująca południk przechodzący przez Mediolan, a także piękne witraże. Większość z nich powstała w XIX w. i przedstawia sceny biblijne. Co ciekawe są one podświetlane od wewnątrz, dzięki czemu można je podziwiać także wieczorem i z zewnątrz. Wnętrze podzielone jest 52 filarami na 5 naw. Znajdują się tu też nagrobki arcybiskupa i brata Papieża. Następnie udajemy się na górę katedry. Na jej szczycie znajduje się  figura Madonny – symbol miasta. Nie tylko możemy objeść katedrę dookoła, podziwiając 135 sterczyn, rzeźb i gargulców, jakimi ozdobiony jest jej dach, ale także zobaczyć panoramę miasta. Podobno przy dobrej pogodzie widać Alpy. My jednak żadnych gór nie dostrzegamy.

Wychodząc z katedry mijamy paradę. Na koniec idziemy jeszcze do muzeum.

Niskie ceny lotów do Włoch na stronie PanSamolocik.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.