Uścisk śmierci

Mrówkojady wielki znane są z legendarnego uścisku śmierci. Kiedy czują się zagrożone stają na dwóch tylnych łapach i obejmują przeciwnika wbijając mu pazury w plecy. Trzeba wiedzieć, że jego drugi i trzeci palec zakończone są ostrymi szponami o długości 4-10 cm. Dlatego mrówkojad wielki jest w stanie pokonać nawet jaguara czy pumę. Właśnie z tego powodu jaguar jak widzi stojącego na dwóch łapach mrówkojada rezygnuje z ataku na niego. To niesamowite jak Bóg mądrze urządził ten świat. Zwierzęta, które są „ofiarami”, nie są bezbronne, a wręcz mają szanse pokonać napastnika.

Luciano powiedział mi, że dopiero czterech rosłych mężczyzn było w stanie otworzyć uścisk mrówkojada. Taką ma siłę ten niepozorny, miły zwierzaczek, którego waga waha się od 22-45 kg. Jednak zwierzęta z charakteru nie są agresywne, atakują tylko wtedy, kiedy czują się zagrożone.

Nigdy nie rozumiałam dlaczego wolontariusze nie mogą wchodzić do mrówkojadów wielkich. Dlaczego to sympatyczne zwierzątko uważane jest za niebezpieczne, aż poznałam opowieść o uścisku śmierci. Co prawda z czasem Francisco pozwalał mi razem z nim wejść do zagrody mrówkojadów wielkich, ale nie odważyłam się ich pogłaskać.

Wszystko dlatego, że jak przychodziliśmy, to były głodne. A wiadomo, że jak ktoś głodny, to zły. W któryś weekend poszliśmy z Cris nakarmić Perseu, a następnie mieliśmy dać jedzonko mrówkojadom. Było już dosyć późno, bo po 18, a one zwykle jadały miedzy 16.30 – 17.00, w dodatku zrobiło się chłodno, więc mrówkojady były bardzo głodne. Cris weszła do drugiej klatki, a Sergio miał dać jeść pierwszemu. Kiedy wszedł do zagrody mrówkojad zaczął się podnosić. Sergio zwiał. Byłam w szoku, bo zwierzę to było niesamowicie szybkie, w jednej chwili stał, na czterech łapach, a w drugiej na dwóch. Musiał być bardzo głodny. Odciągnęłam go jedzonkiem od wejścia, tak żebym mogła podać butelkę Cris. W sumie to chętnie sama bym go nakarmiła.

Przednie łapy mrówkojadów mają 5 palców, ale piąty i pierwszy palec są tak zredukowane, że praktycznie ich nie widać. Drugi i trzeci palec służą jako narzędzie do otwierania mrowisk i termitier. Rozgrzebują mrowisko, ale nigdy nie niszczą całego, aby mogły wrócić. Aby chronić swoje pazury, chodzą na kostkach z pazurami skierowanymi do środka.

Zwierzęta te mają bardzo wolny metabolizm i najniższa temperaturę ciała wśród ssaków ziemnych (32,7 stopni C). Sypiają nawet do 15 godzin dziennie. Robią wgłębienia w ziemi i przykrywają się swoim puszystym ogonem. Mają wyostrzony słuch, który pomaga im w unikaniu drapieżników.

Mrówkojady żyją od 14-15 lat na wolności i do 26 w niewoli.

Patronem medialnym projektu jest National Geographic Traveler.

 

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.