Wiszący most i inne niesamowite miejsca i zwierzęta

Pracując z Francisco 2 w przerwach chodzimy na spacery. Pokazuje mi niesamowite miejsca w Criadouro Onca Pintada jak wiszący nad drzewami most. Kiedy pierwszy raz obaczyłam to cudo byłam zachwycona. Co więcej można po nim chodzić. Most ten prowadzi do domów Rose i Silvany. Trochę buja jak się po nim idzie i momentami jest dziurawy, ale widok jest przepiękny. Wystarczy przejść kawałeczek, żeby stanąć ponad wysokimi drzewami. Cudowne, magiczne miejsce.

Kiedy przyjechała do nas brazylijska dziennikarka Erika, poszliśmy jej pokazać ten most. Potem poszliśmy na spacer do lasu. Lasek zaczyna się 2 minuty od naszego domku, tutaj mieszkają na wolności ostronosy. Do tej pory schodziłam tylko do ich „jadalni”. Czyściłam drewniane pojemniki i uzupełniałam jedzonko. Dzisiaj przeszliśmy całą drogę i wyszliśmy koło psów leśnych, które mieszczą się po drugiej stronie ośrodka. Chyba to mnie najbardziej zaskoczyło, jak duży jest ten lasek. Po drodze musiałam bardzo uważać, bo było ślisko. Raz się poślizgnęłam i chciałam złapać drzewka i okazało się, że ono rośnie do dołu, czyli nie ma korzenia w ziemi, tylko zwisa z góry. Na szczęście jakoś złapałam równowagę. Był moment, że wszyscy szliśmy za ręce, bo było tak ślisko.

Po drodze mijaliśmy także mnóstwo aguti, które wolno biegają po ośrodku. Jeden przyszedł sobie do domku z jedzeniem. Przykucnął, wziął kawałek banana w łapeczki i włożył go do buzi. To był aguti szary. Małe, bardzo zwinne i skoczne zwierzątko. Ma duży, krótki tułów i waży do do 2,8 kg. Jego ogon jest łysy i krótki (max. Ma długość 1,5 cm). Ma długie tylne łapy, które umożliwiają mu skakanie. Podobno zwierzęta te potrafią się wybić w górę na wysokość 2m. Niestety nigdy nie widziałam ich skaczących. Tylko biegające po ośrodku. Potrafią być naprawdę szybkie. Co ciekawe jest to inteligentne zwierzątko, które potrafi „sadzić owoce”. Większość czasu spędza na poszukiwaniu jedzenia, a kiedy ma wystarczająco dużo pożywienia, wtedy je zakopuje. M.in. wkłada nasiona do ziemi, a one wydają plony.

Drugi rodzaj aguti, który żyje w ośrodku to aguti złocisty, którego przednia część ciała jest smukła, a tylna krępa i przysadzista.

Patronem medialnym projektu jest National Geographic Traveler.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.