Wyluzowany Francisco i jego mrówkojady

Wstałam o 6 rano. Przygotowałam sobie wołowinkę na obiad. Dzisiaj wyjątkowo zaczynam o 8 rano, bo będę pracowała z Francisco 2. Ponieważ jest dwóch Francisco ponumerowałam ich. Francisco 2 nazywany jest też muzykiem, albo „zwariowanym”. O 8 rano nadal go nie było, więc 10 po zdecydowałam, że może nie przyjdzie i zapytałam Francisco 1 czy w takim razie mogłabym jemu pomóc. Parę minut później zjawił się właściwy Francisco i zaczęłam z nim pracę. Jak zwykle zaczęłam od ciachania warzyw.

fot. Maria Carolina Leal Polidori

Potem miałam wyczyścić cztery klatki ptaków, które miały jedno wejście. Robota jak wszędzie szlaufem musiałam umyć alejki z gówienek i resztek jedzenia. Jeszcze dobrze nie weszłam do drugiej klatki, kiedy pam coś przeleciało mi tuż przed twarzą. Na kaloszu zobaczyłam gówienko. A. jakie szczęście, że nie na głowę, b. jak dobrze, że jestem w kaloszach. Od razu je zmyłam i co chwila zerkałam w góre, czy nie ma nade mną jakiegoś ptaka. Potem nie było wody, więc musiałam czekać. Nie wiedziałam co robić, a niedaleko pracowała Rose, więc powiedziałam jej, że nie ma wody. Potem przyszedł do mnie Francisco zobaczyć jak mi idzie. W zasadzie już kończyłam. Powiedział, że się spotkamy w kuchni i zamknął mnie od zewnątrz. W większości klatek nie ma różnicy z której strony się zamknie, ale akurat tutaj nie miałam dostępu do zamknięcia zewnętrznego, wysunęłam paluszki przez małe szparki w kratach i paznokciami podnosiłam do góry zasuwę, jeszcze musiałam ją przesunąć. Ależ się nagimnastykowałam zanim udało mi się stamtąd wydostać.

Potem przygotowywałam mięsko pumom i innym kociakom m.in. ocelotom, które będziemy karmić po południu. Nogi kurczaka przecinałam na pół i ważyłam. Bardzo mi się przydają portugalskie liczby i proste słownictwo typu pokroić, woda, zmywaczek, szlauf, a także nazwy owoców. Dzięki temu łatwiej się porozumieć.

Francisco 2 pokazywał mi potem jak się przygotowuje koktajl dla mrówkojada wielkiego: papaja, marchewka, banan, jogurt, mleko, karma dla psów, 2 jajka, woda, suplementy diety. Jest strasznie sympatyczny i niezwykle wyluzowany. Z zawodu jest muzykiem i podobno czasem gdzieś śpiewa, ale kocha zwierzęta i nie zależy mu na kasie, więc się zdecydował na pracę w Criadouro Onca Pintada.

Poszliśmy do mrówkojada wielkiego, nie mogłam do niego wejść chlip chlip, ale za to poszliśmy potem do mrówkojadów czteropalczastych. Mama mrówkojad dała mi buziaka i bardzo interesowała się moim zegarkiem, już przymierzała pazurki do niego:) Słodziak mój. Mrówkojady mają takie śmieszne, szorstkie futerko i wszędzie wsadzają buzio-nosek.  Pogłaskałam je trochę, a potem poszliśmy na obiadek.

Po obiadku zanieśliśmy kurczaki jaguarom i ocelotom, a potem poszliśmy nakarmić ptaki. Potem wysprzątałam kuchnię, tzn. umyłam zlewy i podłogę. Francisco 2 mył w tym czasie plastikowe  skrzynki. Jak skończyliśmy, poszliśmy na spacer. Zaczepialiśmy ptaszki, które gadały, ale śmiesznoty. Naśladują gry komputerowe, słodkie to było.

Poszliśmy też popieścić Afrodite. Ona jest taka kochana, mruczała jak ją głaskałam. Francisco włożył rękę przez kraty i był moment, że ciachnęłaby go w palec. Potem poszliśmy do chici – czarnej małpki (atelesa peruwiańskiego), ona mnie chyba bardzo lubi, bo potem jak do niej przyszłam, od razu do mnie przybiegła, kochana moja. Uwielbiam ją. Francisco 2 powiedział mi, że ona wystawia ogon tylko osobom, które lubiJ Chico też przyszedł do mnie i podał mi łapuszkę. Chica położyła się zadowolona na plecach, kładąc łapkę pod główkę, żeby było jej wygodniej. Ona jest strasznie zabawna. Jak tylko chciałam odejść, pobiegła za mną i wystawiała ogon przez kraty, żeby ją dalej głaskać. Mój pieszczoszek kochany.

Przywitałam się z Perseu, który dawał mi łapeczki przez kraty, dał się też pomiziać po główce, mój kochany. Potem chciał się bawić, wyświnił mi całą bluzę. Potem poszłam do papcia wyjca, mama z dzieckiem podeszli do krat i dziecko robiło różne akrobacje: obracało się, spuszczało główkę itd.

Patronem medialnym projektu jest National Geographic Traveler.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.