Wyspa Jamesa Bonda

Tym, którzy chcieliby przede wszystkim odpocząć, polecam południe z jego pięknymi plażami.

Dobrą bazą noclegową i ważnym węzłem komunikacyjnym pomiędzy okolicznymi wyspami i plażami jest Krabi. My zatrzymałyśmy się w położonej o pół godziny drogi, typowo turystycznej miejscowości Ao Nang. Samo miasteczko oprócz ładnej plaży i kilku sklepów nie ma zbyt wiele do zaoferowania, ale jest położone w pobliżu wspaniałych wysepek, co czyni je doskonałym punktem wypadowym.

4 Islands

Można samemu wynająć sobie łódkę, aby pozwiedzać okoliczne wysepki czy ponurkować lub skorzystać z jednej z ofert biur podróży. Jednodniowa wycieczka (zbiorowa) łodzią motorową na cztery przecudowne wyspy (Tup, Chicken, Poda i Pranang) kosztuje od 90 – 120 zł, w zależności od programu i biura (w cenie jest lunch). Opcja longtail boat (długą łodzią) to koszt ok. 60 zł. Cena wynajęcia łodzi i popłynięcie tam na własną rękę zależy od umiejętności negocjacyjnych. Jedno jest pewne: warto odwiedzić te wysepki, aby cieszyć się pięknym piskiem i krystaliczną wodą. Przy niskim poziomie wody można przejść z wyspy Tup na Chicken Island (lub odwrotnie). Na wyspie Poda dodatkową atrakcją stanowią małpki, które zaczepiają turystów i można (a nawet należy) je karmić. Ci, którzy nie zechcą się z nimi podzielić np. trzymanym w ręku bananem, ryzykują, że zostaną zaatakowani, a prowiant zostanie im odebrany siłą.

Niebiańska plaża

Można też wybrać się na tzw. niebiańską plażę, czyli na Ko Ang Thong, która stanowi scenerię powieści angielskiego pisarza Aleksa Garlanda. Powstały na jej podstawie film „The Beach” został jednak nakręcony na innej plaży – Ko Phi Phi Ley. Za 150 zł można pojechać na zorganizowaną wycieczkę na wyspy Daeng, Hong, Landing, Pakbia, Rai. W cenie jest lunch.

Wyspa Jamesa Bonda

Inną ciekawą opcją na spędzanie dnia jest wycieczka na wyspę Jamesa Bonda, Koh Panyee i świątyni małp Suwankhula Temple. Oficjalny koszt wycieczki to 130 zł, ale w hostelach dają zniżki i można ją nabyć za 100zł. Wczesnym rankiem z Ao Nang wyrusza się busami do Phang Nga Bay, aby następnie przesiąść się do długiej łodzi i mijając magiczne krajobrazy dotrzeć do Ko Khao Phing Kan (co oznacza pochyłą wyspę), czyli na tzw. wyspę Jamesa Bonda. Tam bowiem rozgrywała się akcja nakręconego 1974 roku filmu „Człowiek ze złotym pistoletem” z Rogerem Moorem w roli głównej. Do zatoki Phang Nga Bond powrócił w 1997 roku w filmie „Jutro nie umiera nigdy”. Na wyspie mieści się targ, na którym od muzułmańskich mieszkańców pobliskich wysp można nabyć souveniry.

Kolejnym punktem programu jest pływanie na kajakach (opcja dodatkowo płatna – 40zł, dla chętnych), a następnie lunch oraz zwiedzanie muzułmańskiej wioski na palach Koh Panyee. Jest to niesamowite miejsce. Ta przyczepiona do skały wioska mieści się bowiem na wodzie, a domy zbudowane są na specjalnych unoszących się na wodzie palach. Mieszka w niej ok. 1500 osób, a wioska liczy 300-350 domów, które łączy labirynt przejść. Zamiast samochodów w garażach przy domach zacumowane są łodzie. Ponieważ nie można już dobudowywać nowych domów, młodzi ludzie przenoszą się do miast. Osobiście polecam pojechanie tam na własną rękę, bowiem półtorej godziny na lunch i obejrzenie wioski to stanowczo za mało. Jeśli ktoś nie jest miłośnikiem filmów Bonda, polecałabym mu więcej czasu spędzić na Koh Panyee, nawet jeśli miałoby to oznaczać rezygnację z odwiedzenia wyspy Ko Khao Phing Kan. Bowiem ta rybacka wioska, w której domy są otwarte i można obserwować kobiety przebierają mąkę czy śpiące dzieci, jest niezwykle ciekawym miejscem. Warto się wybrać do niej we wtorek, kiedy szkoła jest otwarta dla turystów. Kolejnym punktem programu jest jaskinia małp, gdzie można pobawić się i nakarmić bardzo przyjazne małpki oraz zobaczyć ciekawą świątynię mieszczącą się w jaskini (lepiej nałożyć dobre buty, a nie klapki, bo w środku jest dosyć ślisko).

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.